قطعات کولر گازی

ما امروز در این مقاله قصد داریم تا در خصوص تکنولوژی کولر گازی صحبت کنیم. شاید برای شما نیز سوال باشد که کولر گازی و اسپلیت چگونه کار می کند؟ اما برای پاسخ به این سوال ابتدا باید در باره قطعات آن اطلاعات لازم را به دست بیاورید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کولر گازی چیست؟

کولرگازی یا اسپلیت به کلیه دستگاه‌ هایی اطلاق می شود که بر مبنای تراکم گاز ها، عمل سرمایش و تهویه هوا را انجام می دهند. این دستگاه‌ ها، سیستم تهویه مطبوع یا (Air Conditioner) نامیده می‌شوند. امروزه مزایای کولرهای گازی باعث شده است تا بسیاری از مردم از این دستگاه ها استفاده کنند. اما شاید برخی در خصوص تکنولوژی کولر گازی کنجکاو باشند. یا به طور کلی مایل باشند که بدانند کولر گازی چگونه کار می کند؟ برای پاسخ به این سوال در قدم اول لازم است تا ابتدا با قطعات کولر گازی آشنا شویم.

قطعات کولر گازی

قدم اول برای آشنایی با نحوه کار کردن و تکنولوژی کولر گازی این است که با قطعات آن آشنا شوید. اسپلیت ها از قطعات مختلف زیر تشکیل شده اند:

 • پنل داخلی
 • پنل خارجی
 • کندانسور
 • کمپرسور
 • مبرد
 • فن
 • شیر انبساط
 • فیلتر هوا
 • لوله تخلیه
 • درچه کولر گازی و غیره.
قطعات-کولر-گازی-و-اسپلیت-در-کرج

پنل داخلی

پنل داخلی پکیجی از قطعات مختلف است که در داخل محل یا منزل قرار داده می شود. پنل داخلی خود از قطعات مختلفی تشکیل شده است.

پنل خارجی

پنل یا یونیت خارجی نیز پکیجی از قطعات مختلف است که در خارج از محل، حیاط یا پشت بام قرار داده می شود. پنل خارجی خود از قطعات مختلفی تشکیل شده است.

کندانسور

کندانسور، یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی می باشد. عملکرد این قطعه در اسپلیت به این صورت است که مبرد (گاز فشار بالا) بخار شده را از کمپرسور دریافت کرده و آن را به مایع تبدیل می کند. سپس بعد ازگرفتن گرمای آن، گاز خنک را به بیرون انتقال می‌دهد. کندانسور همچنین با درهای آلومینیومی پوشانده شده تا گرما را با سرعت بیشتری انتقال دهد.

کمپرسور

کمپرسوریکی از قطعات اسپلیت و کولرگازی است. کمپرسور ها انواع مختلفی دارند:

 • کمپرسور روتاری
 • کمپرسور پیستونی
 • کمپرسور اسکرول.

کمپرسور در واقع نوعی دستگاه مکانیکی است که گاز کم فشار را به داخل کشیده، آن را متراکم کرده و فشار آن را قبل از ارسال به کندانسور افزایش می ‌دهد. فشار گاز قبل از خروج از دریچه خروجی، متعادل شده و سرمای آن بیشتر می شود. کمپرسور مهم ‌ترین قسمت از هر سیستم تهویه مطبوع است. اندازه کمپرسور بسته به میزان تهویه هوای مورد نظر، متفاوت است.

مبرد

مبرد در واقع همان گاز کولر گازی می باشد، عملیات خنک کردن هوا به وسیله همین مبرد انجام می شود. در صورتی که مبرد کولر، کم و یا تمام شده باشد، عملیات خنک کنندگی کولر دچار مشکل می شود. مبرد ها نیز انواع مختلفی دارند. در هر دستگاه تهویه هوا با توجه به نوع و ویژگی های آن از انواع گاز مبرد استفاده می شود.

فن کولرگازی

فن پنل خارجی کولر گازی، یک فن معمولی است که دارای سه یا چهار پره است. این فن توسط یک موتور هدایت می شود. در خصوص کاربرد فن باید بگوییم که همانطور که می دانید گرمای تولید شده در کمپرسور باید به بیرون منتقل شود. زیرا در صورت گرم شدن بیش از حد کمپرسور، ممکن است سیم ‌پیچ های موتوربسوزد. علاوه بر این، مبرد درون سیم ‌پیچ کندانسور باید خنک شود تا پس از انبساط، دمای آن به اندازه کافی کم شود تا اثر خنک کنندگی را ایجاد کند. با چرخش پره های فن، هوای محیط اطراف توسط پره های آلومینیومی، به کمپرسور و کندانسور م ی‌وزد و در نتیجه آنها را خنک می‌ کند.

شیر انبساط

شیر انبساط یکی دیگر از قطعات اسپلیت است که بین دو مجموعه سیم ‌پیچ قرار دارد. وظیفه کنترل میزان مبرد ورودی به اواپراتور را برعهده دارد. دریچه انبساط معمولا یک لوله مویین از جنس مس با چندین دور سیم ‌پیچ است. مبرد فشار قوی با درجه حرارت متوسط ، کندانسور را ترک کرده و وارد شیر انبساط می ‌شود. در شیر انبساط دما و فشار آن به طور ناگهانی افت می‌ کند.

فیلتر هوا

فیلتر هوا بخش مهمی از پنل داخلی در اسپلیت ها می باشد. عملکرد فیلتر ها، فیلتر کردن هوای ورودی و خروجی است. به عبارت دیگر، این قسمت ذرات خاک را از هوای اتاق خارج کرده و به تهیه هوای تمیز کمک می‌ کند. زمانی که هوای گرم اتاق توسط فن مکیده می شود، این هوا ابتدا از فیلتر هوا عبور می ‌کند. به همین دلیل فیلتر هوای کولرها به مرور زمان کثیف می شوند. در صورتی که به موقع نسبت به سرویس کولر گازی و تمیز کردن فیلتر هوا اقدام نشود، کولر عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

لوله تخلیه

لوله تخلیه یکی از انواع قطعات اسپلیت می باشد. عملکرد این لوله برای تخلیه قطرات آب و شبنم گونه می باشد. همانطور که می دانید، بخار آب موجود در هوا بعد از متراکم شدن، قطرات شبنم مانندی را تولید می کند. این قطرات در یک محفظه ی کوچکی که درون پنل داخلی است روی هم انباشته می شود. قطعا این قطرات باید به صورت مناسبی از کولر خارج شود. برای خارج کردن آب از این فضا در این مواقع، لوله تخلیه کاربرد دارد.

دریچه کولر گازی

هوای خنک تهیه شده در کولر گازی، از طریق دریچه به داخل فضا منتقل می ‌شود. این دریچه‌ ها به تغییر زاویه یا جهت ورود هوا به اتاق مطابق با نیاز کمک می ‌کنند. با دریچه ‌ها می‌توانید عبور حداکثر مقدار هوای خنک را به راحتی تنظیم کنید. در کل دو نوع دریچه وجود دارد:

 • افقی
 • عمودی.

دریچه های افقی به یک موتور کوچک متصل شده و موقعیت آن‌ ها توسط ریموت تنظیم می ‌شود. با استفاده از ریموت و کنترل می توان دریچه خروجی کولر گازی و اسپلیت را به دلخواه تنظیم کرد.

کرج قطعه

از این که تا پایان این مقاله همراه ما بودید، از شما سپاس گزاریم. گروه کرج قطعه ارائه دهنده کلیه خدمات زیردر کرج می باشد:

 • نصب کولر گازی و اسپلیت در کرج
 • سرویس کولر گازی در کرج
 • خرید و فروش کولرگازی
 • قیمت مناسب تعمیرات
 • و غیره.

شماره تماس: 09124644576